Synchrograf

Synchrograf

12.10.2016 | Accutron

Autor: Libor Hovorka                                                                                                Obrázek: archiv n.p. Chronotechna Šternberk

 

Při sbírání podkladu pro svoji připravovanou knihu u budících a hodinách Prim jsem v bývalém archivu národního podniku Chronotechna Šternberk narazil na obrázek přístroje, který připomíná nějaký druh mechanického kalkulátoru, jehož účel mi nebyl zřejmý. Na zadní straně obrázku jsem pouze našel rukou psaný nápis „Synchrograf“.

Co to je?

Nejprve jsem se zeptal Ing. Bergera ze společnosti EUTECH, a.s. Ten si na žádný přístroj tohoto názvu, který by vyráběla Chronotechna Šternberk nevzpomínal a podobně jako já netušil k čemu mohl sloužit a jak funguje. Obrázek přístroje jsem si uložil do svého digitálního archivu a čekal na náhodu, která mi pomůže záhadu názvem Synchrograf vyřešit. Následující text popisuje k jakému poznání jsem dospěl.

Čekal jsem měsíc, dva, tři, půl roku a nic. Nakonec jsem se rozhodl požádat o pomoc členy diskusního fóra Chronomag, neboť vím, že se mezi nimi nachází spousta šikovných lidí. No a ejhle. Netrvalo to ani hodinu od zveřejnění mé žádosti o pomoc a měl jsem tip od člena s nickem „Karlos“, kde najdu hledané informace k přístroji zvanému Synchrograf. Jedná se o text od sociologa Miroslava Malíka, bohužel název publikace jsem nedohledal, ale snad to laskavému čtenáři tohoto článku nebude vadit.

Zde je zkrácený a mírně upravený text vztahující se k přístroji Synchrograf vyvinutém v létech 1964 až 1965 ve Výzkumném ústavu strojírenské technologie a ekonomiky v Praze pracovníky V. Viniklářem a S. Smolou.

„Žádný sociologický průzkum se neobejde bez opatřování určitého, poměrně značného množství informací o skupině lidí, kterou studujeme. Sběr dat představuje nejdelší a nejobtížnější fázi sociologického výzkumu. Často právě na něm závisí úspěch tohoto výzkumu. Jedním z přístrojů, který může sociolog použít při terénním výzkumu je Synchrograf (čs. patent 96600). Je založen na principu grafického zobrazení jevu pomocí úseček, které mohou mít povahu lineárního kódu. Přístroj zaznamenává úsečky rycím hrotem na papírový záznamový pás opatřený rastrem. Šířka perforovaného pásu je 90 mm, rastr má 16 kanálů s jedním kontrolním, nebo synchronizačním kanálem. Přístroj má tři rychlosti posuvu papíru: 1 mm/min, 10 mm/min a 100 mm/min..

Synchrograf má 16 tlačítek ve 4 řadách, které může sociolog ovládat naslepo, během vyšetřování, aniž musí sledovat přístroj. Jakmile stlačí tlačítko, začne rycí hrot zaznamenávat záznam. Stlačí-li druhé tlačítko, přestává psát předcházející souprava. Stlačí-li obě tlačítka najednou, píše najednou dvě i více pelot. Záznam může být z přístroje kdykoliv odebrán. Na zásobní cívce je navinuto cca 15 metru záznamového papíru.

Největší výhodou tohoto přístroj pro sociologa v terénu je skutečnost, že při besedě nemusí nic psát, žádné údaje nezaznamenává, může se plně věnovat řízení diskuse a pozorovat reakce účastníků. Přitom získává objektivní a přesný záznam v binárním, nebo nebinárním kódu, ze kterého vyhodnotí řadu kvantometrických údajů u každého účastníka průzkumu. Předpokládá se, že buď jde o vyšetřování jednoho člověka sociologem v rozsahu 16 až 256 otázek při jedné rozmluvě, nebo o záznam skupinového vyšetření do velikosti skupiny 15 osob při záznamu 16 až 48 typů údajů v lineárním kódu."

Synchrograf

To, zda se Synchrograf dostal v n. p. Chonotechna Šternberk do sériové výroby či nikoliv se nepodařilo zjistit. Pokud ano, tak se dle mého názoru jednalo pouze o několik málo kusů, neboť možnosti odbytu pro takto speciálním přístroj ve své době rozhodně moc nebylo.

Technické údaje Synchrografu:

Velikost: 260x150x110 mm

Hmotnost: 3,4 kg

Pohon: synchronní elektromotorek

Napájení: 220 V, s transformátorem lze použít 12, 24 nebo 42 V.  

Komentáře

Komentáře mohou vkládat jen přihlášení uživatelé.
Hodiny PRIM Hodiny PRIM Hodiny PRIM
cz en