Budíky HES

Budíky HES

27.1.2019 | Accutron

Poměrně neznámou kapitolou z historie československého hodinářského průmyslu je licenční výroba budíků Prim z Chronotechny Šternberk a mechanických hodinových strojků z Chronotechny Brno. Licenci si zakoupila indická firma HES sídlící v Bombaji a její výrobky se občas dají vidět i u nás v České republice.

V září 1959 navštívil Chronotechnu Šternberk v doprovodu zástupce podniku zahraničního obchodu KOVO ředitel indické společnosti HES, pan D. L. Varia. Cílem návštěvy bylo domluvit prodej licence na výrobu budíků B90 a hodinových strojků ITE z Chronotechny Brno. Smlouva byla podepsána a v následujícím roce se začalo s překládáním technické dokumentace a výběrem zaměstnanců v Indii. Současně dva indičtí technici přijeli do Československa, aby získali zkušenosti s výrobou budíků a hodin přímo v provozech. Během roku 1961 byly do indické Bombaje odeslány součástky pro montáž prvních 10000 kusů budíků B90, veškeré nářadí a výrobní dokumentace.  Zároveň do Indie odjelo šest techniků z Chronotechny Šternberk, aby byli nápomocni s rozběhem výroby, který se kupodivu podařil bez problémů. Do konce roku 1962 již bylo vyrobeno 60000 kusů budíků. V sortimentu byly zpočátku jen kulaté budíky o průměru 100 mm. Kovová pouzdra měla různou barvou a byla doplňována buď ouškem, nebo plastovým podstavcem. Pro nás v České republice může být příjemným překvapením, že pro některé modely firma HES použila typicky české názvy jako „Mirek“, „Sparta“ a podobně.

Budík o průměru 100 mm s názvem fotbalového klubu Sparta Praha

 

Budík Mirek měl průměr 100 mm

Později byla zavedena výroba budíků o průměru 115 mm. Největší model s názvem Jumbo, měl dokonce průměr úctyhodných 140 mm.  Je zajímavé, že se v Indii vyráběl i designový budík EX60, který je kompletně zhotoven z plastu. Dodavatelem zapouzdření byla pravděpodobně Chronotechna Šternberk.

Budík Stella, průměr 115 mm

Jumbo s průměrem pouzdra 140 mm byl největší budík značky HES.

Stylový budík známý u nás pod názvem EX60 s v indickém provedení jmenoval Malhar

Během šedesátých let získala firma HES majoritu na indickém trhu s budíky a v roce 1965 opustil výrobní pás jubilejní miliontý budík. Budíkové strojky B90 Indové dávaly i do nástěnných a stolních hodin. Zpravidla kovová pouzdra stříkaná různými barvami byla navržena i vyrobena v Indii. I po dlouhých letech působí elegantním dojmem. Překvapivě i po stránce kvality zpracování vycházejí tyto hodiny dobře.  Kromě kovových pouzder používaly ve firmě HES i plastová. Typickým představitelem této skupiny jsou stolní hodiny v bruselském stylu, které dostaly název Slavia Deluxe.

Stolní hodiny HES s obchodním názvem Slavia Deluxe

 

Hodinové strojky ITE se vy výrobním programu bombajské firmy HES příliš neuplatnily. Byly použity pouze v několika modelem nástěnných hodin. Spolupráce mezi Chronotechnou a firmou HES pokračovala i během 70. let.  V následující dekádě  dochází u indického výrobce ke stagnaci a následně k zastavení výroby. Na počátku 90. let sice indická strana ještě projevila zájem o získání licence na quartzové budíky Prim, ale k realizaci již nedošlo.

Nástěnné hodiny HES s obchodním názvem Shield používaly strojek z budíku B90

 

Kompletní katalog najdete na https://www.antik-hovorka.cz/forum/viewtopic.php?f=3&t=69

Autor: Libor Hovorka

 

 

Komentáře

Komentáře mohou vkládat jen přihlášení uživatelé.
Hodiny PRIM Hodiny PRIM Hodiny PRIM
cz en