K měření přesnosti hodinek se používají tzv. časové komparátory, které kromě zjištění přesnosti chodu umožňují detekovat celou řadu dalších vlastností hodinek. Princip fungování těchto přístrojů spočívá v porovnávání okamžitého chodu zkoumaných hodinek s přesným chodem časového normálu, který je součástí komparátoru. Zvuky zkoušených hodinek jsou snímány pomocí mikrofónu. Získaný signál je upraven a přenášen na záznamový papír. Odečtem záznamu z papíru lze nejen zjistit přesnost chodu zkoumaných hodinek, ale detekovat celou řadu závad, které hodinky mohou mít. Vzhledem k tomu, že se hodinky zkoumají v různých polohách např. číselníkem nahoru, číselníkem dolu, korunkou dolu apod. musí mít mikrofón s držákem pro hodinky kloub, který umožní změnu polohy měřených hodinek.
Mikrofón, který jsem představil na počátku tohoto vlákna patří k časovému komparátoru od švýcarské firmy WITSCHI, která sídlí v městečku Büren an den Aara, nedaleko Bielu. Jedná se o první zařízení tohoto druhu, které firma WITSCHI začala vyrábět v 50. létech minulého století. Z tohoto důvodu je má i vystavené na čestném místě ve svém firemních mini-muzeu. No a já mám to štěstí, že jeden exemplář rovněž vlastním
.
První časový komparátor vyrobený firmou WITSCHI v 50. létech minulého století.Časový komparátor včetně mikrofónu s kontrolovanými hodinkami v poloze číselníkem nahoru.Hodinky měřené v poloze korunkou doleva.Detail přístroje se zvednutým krytem kde jsou vidět elektronkové lampy a záznamový papír.Detail záznamového modulu časového komparátoru WITSCHI."Řadící páka" pomocí které se nastavovala frekvence měřených hodinek např. 18000 kyvů/hod.