Svítivost číselníků a ruček zástupců PS2Autor: Tomáš Faktor
Následující text pojednává o svítivosti zástupců PRIM SPORT 2 a to jak v provedení ze 70tých, potažmo 80tých let, tak ze současnosti.Hodinky na prvním snímku vlevo jsou renovovaná Humberta, zde prezentovaná v květnu 2016 v kategorii „Chci se pochlubit“, u nichž byly díly opatřené luminiscencí vyrobeny zcela nově. Hodinky jsou po ročním, téměř denním, užívání. Prostřední hodinky jsou Humberta (typ 68 399 1), zavedená do výroby v roce 1980, která jsou po částečném stupni renovace - číselník původní, ručky vyměněny za nové. Hodinky vpravo jsou typově první (68 206 1) vyráběné PS2 zařazené do výroby v roce 1972. U hodinek se domnívám, že jsou všechny díly původní – např. niklované ručky jsou částečně chycené korozí.
Noční fotografie byly pořízeny standardním způsobem – jednorázový osvit všech hodinek najednou, zhasnutí a expozice. Parametry nastavené na fotoaparátu: expozice 13 vteřin, ISO 200, clona 7,1.
U Eltonem dnes vyráběných hodinek (druhý snímek vlevo) je luminiscence aplikována jak do barevného vykrytí ruček, tak do poměrně velikých indexů značících hodiny (pouze žluté pole). Ona veliká plocha indexu má však své úskalí. Při pokusu o odečet času v nočních podmínkách tvoří 11 svítících indexů poměrně velikou plochu v níž se drobné ručky ztrácí – indexy jsou viditelné, ručky nevýrazné a je tak třeba zvýšená koncentrace pozorovatele, aby rozpoznal polohu ruček v číselníku.Tato skutečnost je za podmínek: rozsvíceno - nasvícení a zhasnutí ještě umocněna skokovou změnou stavu světlo / tma, na kterou se musí lidské oko adaptovat. Nachází-li se minutová ručka nad indexem, pak vzniká problém i s identifikací ručky hodinové a minutové, protože obě mají obdélníkový půdorys, stejnou barvu a v tomto momentě i stejnou velikost. Bezproblémového odečtu času se daří dosáhnout těsně po nasvícení, kdy má barva největší „sílu“ a pozorovatel nepřechází ze světla do tmy, ale má roztažené zorničky. Nachází-li se za těchto podmínek minutová ručka nad indexem je její kontura jasná, ostrá a výrazná. Přibližně po 5 minutách dochází ke slábnutí záření a snížení rozlišení. Na fotografii, kde jsou hodinky v klidu a jsou konstantní podmínky prostředí, je odečet zcela jasný, v praxi je však nezbytné na hodinky chvíli hledět.
Původní Humberta nebyla opatřena luminiscencí, což je i v souladu s katalogem v knize Hodinky Prim 1954 – 1994, kde není svítivost ruček ani indexů uvedena. Absence luminiscenčních prvků, dle mého názoru, jejich hodnotu v kategorii „sportovní“ částečně snižuje.
Naopak na první vyráběné PS2 (vpravo) byla luminiscence aplikována a ještě po letech vykazuje známky funkčnosti. Poměr velikostí hodinových indexů ku zářícím polím ruček je příjemně vyvážen. Za povšimnutí stojí rozdíl velikostí svítících polí minutových ruček hodinek vpravo a vlevo.
Třetí snímek byl pořízen minutu po nasvícení a mělo by z něho být patrné slábnutí svítivosti u obou hodinek. Zatímco barva na hodinkách vlevo ještě září, vpravo svítivost zcela zaniká. U prvně vyráběných PS2 je tedy možné odečítat přibližně během ¾ minuty od nasvícení. U nových hodinek je interval zhruba 10 - 15 minut, ovšem záleží jak intenzivně barvu „nabijete“ a údajně má vliv i druh světla, který lumi-barvu ozařuje. S rostoucím časem čitelnost znatelně klesá. Otázkou zůstává, zda-li je nižší výdrž lumi-barvy, používané v 70tých letech, dána jejím stařím, anebo vykazovala stejnou dobu svícení i v tehdejší době. Nastavení fotoaparátu při snímání zůstalo identické, jako u předchozího snímku.
Na posledních dvou snímcích jsou jednotlivé hodinky zachyceny v příšeří. Rozostření ruček a číselníku prvních PS2 je dáno špatným stavem sklíčka, nikoliv chybným ostřením fotoaparátu. Typ používané lumi-barvy se mi nepodařilo zjistit.
U posledního snímku je patrný odlišný odstín lumi-barvy ruček a indexů. Na hodinky byla s největší pravděpodobností použita luminiscenční barva švýcarského výrobce RC TRITEC s názvem Swiss Super-LumiNova®, která se dnes v hodinařině používá zcela běžně. Výrobce nabízí širokou škálu pigmentů různých odstínů, který se při aplikaci spojí s tekutinou (pojivo) a vytvoří konzistentní sloučeninu schopnou po vytvrzení dosahovat delších dob svícení, než dříve používané barvy, například na bázi sulfidu zinku. Proč v Eltonu použili jiný pigment na ručky a jiný na číselník mi není známo a ani nejsem schopen určit, zda-li to byl záměr anebo náhoda. Zajímavé by bylo i srovnání svítivosti těchto PS2 s hodinkami zahraničních výrobců, kteří tuto barvu užívají také – doba, po kterou je barva schopna svítit je dána množstvím aplikovaného pigmentu.