současná kolekce společnosti ELTON hodinářská, a.s.

současná kolekce společnosti ELTON hodinářská, a.s.

Příspěvekod Accutron » pon 05. led 2015 8:37:30

Toto téma by mělo sloužit k výměně názorů na hodinky Prim ze současné produkce společnosti ELTON hodinářská, a.s.
Tož do toho.
Accutron 300 Hz
Accutron
 
Příspěvky: 884
Registrován: úte 23. pro 2014 12:34:17

Re: současná kolekce společnosti ELTON hodinářská, a.s.

Příspěvekod Jarett » ned 18. led 2015 20:05:42

Já bych hlasoval za chronografy :)
Jarett
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 06. led 2015 20:19:27

Re: současná kolekce společnosti ELTON hodinářská, a.s.

Příspěvekod Accutron » úte 03. úno 2015 16:29:00

Já také, ale v Eltonu na to nejsou v současné době peníze, ani vývojové kapacity.
Naposledy upravil Accutron dne čtv 30. dub 2015 14:13:50, celkově upraveno 2
Accutron 300 Hz
Accutron
 
Příspěvky: 884
Registrován: úte 23. pro 2014 12:34:17

Re: současná kolekce společnosti ELTON hodinářská, a.s.

Příspěvekod FTo » stř 29. dub 2015 19:46:46

Víte, na toto téma je asi složitější odpovědět, případně si stát za nějakým konkrétním názorem.
Cca rok a půl u sebe pozoruji zvýšený zájem o hodinky a to zřejmě ze dvou důvodů - jsem muž a pracuji ve strojírenství.
Dejme tedy tomu, že jsem před tím rokem a půl poprvé zabrousil na stránky Eltonu a prohlížel a vybíral, bohužel zároveň i počítal, zda-li ušetřit 60 000,- až 80 000,- za mechanické hodinky s vteřinovkou a datumem. Když už jsem byl napůl nahlodán, i díky tomu, že jsem si byl v Praze vyzkoušet celočerné Orlíky, našel jsem hodináře, který nabízí Primky z minulého století v parádním stavu za ceny 60x až 80x nižší. Tak, a co uděláte? V té době bylo asi 3 měsíce po vydání knihy: Hodinky Prim 1954-1994, kterou jsem si u zmíněného hodináře zakoupil i s podpisem autora a začal studovat - historii, katalog, internet.
Nová produkce Eltonu šla zcela stranou, a zaměřil jsem se na sbírání starých kusů - mám pár kousků, žádný zázrak, ale mám je, a mám je rád.

Teď, když znáte můj vývoj, si dovolím napsat, že současná kolekce je, alespoň pro mne, drahá a nabízí malou škálu provedení ať už pouzder, číselníků nebo ruček. Zároveň bych očekával alespoň nějaký posun ve vývoji kalibrů. Zcela chybí vlastní chronograf - proč? Věřím tomu, že ve fabrice sedí zkušení a schopní konstruktéři, kteří by byli schopní dát dohromady strojek konkurující zahraničním. Chybí mi tu i kalibr s ukazatelem dne v týdnu, kalibr s excentrickou vteřinovkou. Chybí mi tam to, co se dřív dělalo plus nějaký vývoj.

Na druhou stranu. Byl jsem obeznámen s historickým vývojem před a po revoluci a je mi jasné, že tenkrát se to vyvíjelo a vyrábělo asi trochu jinak. Podnik, kde pracuji, tenkrát měl tisícikusové odbitiště na východě a zakázka byla jednoduše zaručena. Dneska je situace taková, že se musíte rvát o každý šušeň, který přijde, a ještě vás budou tahat z kůže a napálí těžko zvládnutelné termíny. Je tedy možné, že Elton, který si prošel něčím podobným, jako náš podnik, je v dosti podobné siutaci a bude možná trvat ještě pár let, než se jejich stránky naplní tím, co jsem vyčetl, že mi chybí.
Zde bych tedy poprosil o komentář, byť zcela oprávněně negativní, pana Hovorku, případně jiné zainteresované zaměstnance Eltonu.
Nerad bych tu začínal debatu napadající se navzájem, jen mě dané téma zajímá a rád bych jej poznal i z druhé stránky.

Tomáš Faktor
FTo
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 09. dub 2015 20:47:35

Re: současná kolekce společnosti ELTON hodinářská, a.s.

Příspěvekod Accutron » čtv 30. dub 2015 12:33:05

Na toto téma se nesčetněkrát diskutovalo na Chronomagu. Nikdy jsem se do toho nezapojil, neboť mi bylo jasné, že ať napíšu cokoliv budu označen za způpného jedince a jediný správný přístup, který by byl některými členy fóra akceptován je rituální sebevražda s písemnou omluvou všem občanů České republiky. Věřím, že toto vlákno neskončí stejným způsobem.

Je mi jasné, že pro někoho je nepochopitelný cenový rozdíl mezi starými a současnými Primkami. Ostatně mne to před pár lety, také nebylo jasné, ale díky tomu, že jsem měl možnost od roku 2009 až do loňska být přímým účastníkem dění, tak jsem řadu věcí pochopil. Dle mého názoru je to zapříčiněno tím, že dříve se hodinky Prim vyráběly ve velkých sériích, ročně cca 400000 ks, a tudíž výrobní cena byla řádově do 300,- Kčs. Současná produkce mechanických hodinek Prim s vlastním strojkem je okolo 1000 ks ročně a naprostá většina dílů vzniká přímo v Novém Městě nad Metují. Navíc v individuálním provedení, takže je jasné, že jen samotné výrobní náklady se pohybují zcela jinde, než tomu bylo dříve. Zákazník tak kupuje kromě výrobku i exkluzivitu spočívající v unikátním provedení a minimálním množství existujících hodinek Prim, které vznikly po roce 2010, kdy byla v Eltonu obnovena výroba vlastních strojků.

Co se týká širší nabídky strojů, například rozšíření o vlastní chronograf, ukazatele dne v týdnu, mimostřednou sek. ručku a podobně, tak musím jen odkázat na roční objem výroby hodinek Prim s vlastním strojkem uvedený v předcházejícím odstavci. Je naprosto nereálné při stávajím prodeji a tím pádem i tržbách pomýšlet na vlastní vývoj chronografu, nebo alespoň nějakých komplikací, které by se měly zavést do sériové výroby. Vývojové náklady by dosáhly desítky milionů korun. Kdo tvrdí, že to lze udělat levněji, tak neví o čem mluví.

Jen pro ilustraci. V minulém roce navštívil Elton předseda představenstva hodinářské společnosti Vacheron Constantin, Juan-Carlos Torres. Při diskusi se mimo jiné probíralo, proč Elton nemá vlastní chronograf. Nejprve to vypadalo, že neexistuje nic snažšího než si ho vlastními silami vyvinout a závést do výroby. Teprve po chvíli J-C.Torres přiznal, že oni vyvíjejí vlastní chronograf již pátým rokem a terpve nyní se blíží k zahájení výroby. Celkové náklady, které s tímto projektem musela společnost Vacheron Constantin zaplatit přasáhly dle jeho vyjádření 60 milionů CHF a další náklady ještě očekávají.

Pomýšlet proto na vývoj a zavedení do výroby nových strojků je pro Elton v současné době nereálné. Pokud se někdy v budoucnosti podaří zvýšit násobně tržby, nebo získat nějakého akcionáře, který by do toho vložil své miliony, pak lze o tom uvažovat.
Accutron 300 Hz
Accutron
 
Příspěvky: 884
Registrován: úte 23. pro 2014 12:34:17

Re: současná kolekce společnosti ELTON hodinářská, a.s.

Příspěvekod FTo » pon 04. kvě 2015 19:26:32

60 milionů CHF mi přepočtem na CZK vychází dle aktuálního kursu: 1 584 000 000,- což je opravdu vysoká částka. Nejsem schopen odhadnout, zda-li u nás by se vývoj pohyboval v podobných číslech, ale je jasné, že do něčeho takového se nikdo se silnou finanční základnou nepustí.

Pominu-li tedy vývoj tak nákladného zařízení jako je chronograf, je alespoň nějaká možnost jít cestou levnějších variant, jak rozšířit firemní porfolium vlastních strojků? Teď mám konkrétně na mysli excentrickou vteřinovku, či ony dny v týdnu. Laicky si říkám: strojky i výrobní dokumentace existují, proč se tedy nepokusit ty staré alespoň zmodifikovat, aby vyhovovaly současným poměrům a zároveň nabídly zmiňované funkce? Tady by se nejednalo úplně o nový vývoj..? Jsem toho názoru, že je třeba zákazníkovi nabídnout co nejširší nabídku.

Teď bych také rád trochu popíchl nové stránky Prim. Na původních si bylo možné prohlédnout nabízené modely hodinek z různých úhlů a u některých typů i provedení, která si zákazníci navrhli sami – bylo zde možné vidět velice pěkné hodinky a člověk tak čerpal inspiraci. Nové stránky nabízí jen čelní pohled na poměrně smutném bílém pozadí a tu a tam obrázek zezadu.
Další výtku bych měl k prezentaci renovací. Proklikal jsem se na nabídku až někde dole, tam si našel kontakt na příslušnou osobu a s ní začal renovaci řešit. Teď, abych uvedl čtenáře do problematiky – před nedávnem jsme našli staré Primky doma ve skříni - v dosti zuboženém stavu. Kontaktoval jsem tedy Elton, domluvil si rozsah prací a hodinky jim tam zaslal. Na rozsah prací a kýžený výsledek mi byly poskytnuty fotky již provedených renovací s několika možnými variantami – hodinky vypadaly skvěle. Proč to není na stránkách? Zase se jedná jen a jen o svojí vlastní prezentaci.

Teď si nejsem úplně jistý, jestli jsou poslední dva odstavce adresovány správným směrem - píšete, že jste byl až do loňska přímým účastníkem dění, tak se předem omlouvám za případné faux pas.
FTo
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 09. dub 2015 20:47:35

Re: současná kolekce společnosti ELTON hodinářská, a.s.

Příspěvekod Accutron » sob 16. pro 2017 9:20:55

Prim Orlík Anthropoid
Accutron 300 Hz
Accutron
 
Příspěvky: 884
Registrován: úte 23. pro 2014 12:34:17


Zpět na Články v domácím a zahraničním tisku o hodinkách Prim

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron