Galerie "Chci se pochlubit"

Galerie "Chci se pochlubit"

Příspěvekod Accutron » ned 04. led 2015 12:40:05

Toto téma je určené k prezentaci hodin, budíků a hodinek značky PRIM ze sbírek členů fóra PRIMLAND.
Accutron 300 Hz
Accutron
 
Příspěvky: 884
Registrován: úte 23. pro 2014 12:34:17

Re: Galerie "Chci se pochlubit"

Příspěvekod jannnn » úte 13. led 2015 17:44:30

Tak já se tu pochlubím jako první, byť moje sbírka není nikterak rozsáhlá. Je to to, co se mi podařilo získat od srpna, kdy jsem tomu "propadl" :)

Nejedu na kvantitu, ale vybírám si pouze kousky, co se mi líbí. Vše aktivně nosím, představa že bych se na hodinky jen díval ve skříni se mi nějak nezamlouvá :)

Dva kousky tam jsou i díky PRIMlandu, takže díky!

Obrázek
jannnn
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 07. led 2015 19:52:16

Re: Galerie "Chci se pochlubit"

Příspěvekod Miroslavek » ned 03. led 2016 15:33:47

Není malejch sbírek :) , jinak moc pěkný.
PS: co muselo za porcelán ustoupit Prim výstavce ......
Miroslavek
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob 05. zář 2015 16:35:06

Re: Galerie "Chci se pochlubit"

Příspěvekod FTo » úte 05. led 2016 18:49:59

Počátkem jara 2015 jsem odeslal do Eltonu na renovaci hodinky na prvním obrázku – byly nalezeny ve skříni s jinými věcmi ve stavu: strojek funkční, ale jinak nepoužitelné.
Během několika emailů jsem si domluvil rozsah prací, cenu a čekal 4 měsíce.
Jelikož se jedná o kal. 50, nebyl s renovací strojku problém – opotřebované součásti na třetím obrázku byly buď vyměněné za nacházející se ve skladu, anebo vyrobeny nové. Příjemně překvapen jsem byl v okamžiku, kdy mi paní sdělila, že našla původní NEPOUŽITÉ pochromované mosazné pouzdro. To, s novým sklíčkem, číselníkem, korunkou a ručkami dodalo hodinkám zcela jiné vzezření. Na výběr mi bylo poskytnuto buď zhotovit ručky dle původní předlohy, tedy obdélníkové zlacené, anebo zhotovit ty, jež jsou nyní na hodinkách. Nějak mi tam sedí více..

Obrázek
Stav hodinek před renovací

Obrázek
Hodinky po renovaci

Obrázek
A ještě jedno foto na závěr - s původními součástmi
Naposledy upravil FTo dne pon 29. úno 2016 20:11:43, celkově upraveno 3
FTo
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 09. dub 2015 20:47:35

Re: Galerie "Chci se pochlubit"

Příspěvekod FTo » úte 23. úno 2016 15:10:33

Hodinky na prvních dvou obrázcích jsem zakoupil koncem zimy 2015 u jednoho hodináře na Vysočině. Chtěl jsem mít Traktory ve své sbírce a zde se naskytla možnost si je jak osobně prohlédnout, tak se i domluvit na vyčištění a seřízení strojku.
Nosil jsem je zhruba měsíc, když mi to nedalo a ozval se do Eltonu s žádostí, zda-li by s nimi nešlo také něco udělat – číselník, ručky a korunka jsou myslím vypovídající.. Jelikož jsem tam již měsíc měl hodinky prezentované výše, už po několika krátkých emailech jsme si domluvili rozsah prací, cenu a hodinky jsem jim tam zaslal. Doba renovace čítala opět 3 – 4 měsíce, což vycházelo, že budou hotové někdy v druhé polovině září 2015.

Upřímně se musím přiznat, že jsem se nemohl dočkat, jak budou hodinky ve výsledku vypadat – nikdy předtím jsem se do ničeho podobného nepouštěl. Tady navíc, na rozdíl od hodinek předchozích, mi bylo nabídnuto zcela nové nerezové pouzdro z ocele 316L, ze které se dnes pouzdra vyrábí standardně.
Z Eltonu se mi ozvali přesně za 4 měsíce od odsouhlasení rozsahu prací a zaplacení 50%-ní zálohy.
Cestu pro hodinky – pro mě úhlopříčně téměř přes celou Republiku – jsem zvolil na pátek – chtěl jsem si je vyzvednout osobně a využít nabídky prohlídky podniku a výroby.
Jak se práce zdařila přikládám na dalších snímcích – hodinky jsou po denním nošení do práce a do společnosti - jsou cca půl roku staré.

Na ocelové obruči zadního víka je popis laserem dle vlastního návrhu. Korunku jsem zvolil užší tak, aby co nejvíce vystihovala autentičnost té původní. Sklíčko, což je jediná slabina, je opět akrylátové. Strojek zůstal původní kalibr 52 – nové jsou jen ty části, jenž byly časem a provozem opotřebené – jsou vidět na posledním snímku. Řemínek je z hovězí kůže – k Traktorům prý nabízený.

Jistě se ptáte, jaktože výrobce nabízí ocelové pouzdro a průhledné zadní víko s minerálním sklem?
Na to, abyste toto mohli udělat musíte vytvořit konstrukční dokumentaci, naprogramovat CNC, vyrobit zkušební kusy, spasovat, odladit výrobu-případně nepřesnosti, ... V dnešních měřítcích poměrně drahá sranda. Údajně si tento vývoj zaplatil jeden nadšený zákazník s tím, že je možné výrobu opakovat pro další, kdo chtějí mít ve sbírce něco podobného. Tímto bych mu rád poděkoval.
Hodinky mě doslova ohromily, když jsem je poprvé viděl.
Popravdě se divím, že je Elton nezařadí do běžného prodeje – samozřejmě již s jinak umístěnou vteřinovkou, ale i takové Traktory jsou.

Obrázek
Hodinky v původním stavu.

Obrázek
Pohled na strojek v původním stavu.

Obrázek
Moje hodinky po návratu z Eltonu

Obrázek
Víko má průhled na strojek.

Obrázek
Traktory po převlečení do nerezu a původní díly, které mi Elton vrátil.
FTo
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 09. dub 2015 20:47:35

Re: Galerie "Chci se pochlubit"

Příspěvekod MartinDufek » pon 21. bře 2016 18:01:35

Dobrý den,
Ty renovované traktory jsou opravdu nádherný - fakt super - závidím ;) Mohu se optat na kolik renovace (nový cifr, ručičky, pouzdro z nerezu a safir, plus nějaká obměna vnitřku) vyšla?! Sám přemýšlím o zakoupení nějakých krásných Primek a výlet do Eltonu na úpravu.
Předem moc děkuji za odpověď a za případné rady a tipy na renovace - co byste třeba teď udělal jinak, apod..
Martin
MartinDufek
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 21. bře 2016 17:56:11

Re: Galerie "Chci se pochlubit"

Příspěvekod FTo » pon 21. bře 2016 19:22:51

Dobrý den,
Děkuji za lichotku. :)
Sklíčko safírové není - je původní akrylátové a zadní průhled je tuším minerální sklo.
Co se týče ceny renovace, prosím o prominutí, ale nerad bych ji zde zveřejňoval. Jestli Vám však mohu poradit, zkuste někde sehnat staré hodinky ve stavu, které už by nikdo nenosil (funkční strojek výhodou), a oslovte Elton.
Rozsah prací a nacenění je první krok - obdržíte excelovskou tabulku s rozsahem a naceněním jednotlivých položek. Cenu si tedy defacto určujete i Vy sám tím, co všechno na hodinkách chcete.
Co bych teď udělal jinak? Traktory jako takové jsou mezi sběrateli ceněny více - tomu odpovídá i jejich cena. Když si necháte zhotovit nové pouzdro i s víkem, číselníkem a ručkami, tak zbyde jen strojek. To znamená, že původní sběratelská hodnota je ta tam a Vy máte "jen" nové hodinky. Dle mého by stačilo sehnat hodinky běžně dostupné a nechat je přestavit na Traktory.

Tomáš
FTo
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 09. dub 2015 20:47:35

Re: Galerie "Chci se pochlubit"

Příspěvekod FTo » stř 11. kvě 2016 6:57:38

Staré hodinky ke mně doputovaly na požádání až ze vzdáleného Slovenska v druhé polovině října 2015. Chtěl jsem sportky za horizontem exkluzivity, v barevném provedení žluto-oranžové Humberto, na opětovné zaslání do Nového Města. Cílem bylo: zachovat jejich původní vzhled do maximální možné míry, obléknout je do nerezového pouzdra, zrenovovat strojek, opatřit průhledným víkem, a – nosit.
Sporty dvojky jsou jedním ze tří typů „před-revolučních" hodinek v dnešní době nabízených Eltonem v nerezovém pouzdře, byť je na jejich stránkách, na rozdíl od jedniček, nenajdete. Proč je tomu tak, netuším, ale poptávka zdá se, převyšuje nabídku. Hodinky na fotografiích tedy nejsou ničím vyjímečným. Snad jen, že tento typ není nikde prezentovaný.
Doba renovace na počátku čítala 3 až 4 měsíce, ale protáhla se o 3 týdny. Důvodem bylo: „Dodělává se víko hodinek."

Předání jsem opět volil osobní formou v podniku s prohlídkou výroby, města, místního muzea a okolí.
Co se týče plného zachování původního vzhledu, už z jednoho důvodu to není možné. Humberta se tuším vyráběla jen s leštěným povrchem pouzdra – Elton nabízí pouze pouzdro broušené. Vzhledově podobné tomu, kterým se osazovaly sportky s červeným číselníkem. Nicméně hodinkám to sluší a autentičnost jde tedy jaksi stranou.
Dalšími odlišujícími prvky jsou nerezové pouzdro a průhledné zadní víko hodinek s frézovaným popisem dle vlastního návrhu. Vlastním tedy až tolik ne – jen poupraveným.
Pásek jsem zvolil zde nabízený za symbolických sto-deset korun. Jestli jsem postřehl správně, jedná se o novou výrobu. – Do starých, či do nových forem? Zde bych jen podotkl, že s řemínkem trochu bojuji – pásek je o něco širší, než spona a jde tedy ztěžka zapnout a rozepnout. To se ale časem poddá, protože ostré hrany spony mají tendenci pryž hoblovat a tím uvolňovat řemínku cestu.
Výsledek práce dokládám na fotografiích, kde je snad vše patrné.
I přes to, že patřím do generace ročníků, které dobu těchto typů hodinek nezastihly a ani u nás v rodině takovéto hodinky nebyly, upřímně říkám, že v dnešní době chronografů a jiných vymožeností mě Sportky oslovili svojí jednoduchostí, elegancí a byť je to paradox, tak i originalitou. Chronograf, nebo to, co jen tak vypadá, dnes už každý bere automaticky, ale číselníku, kterej je tak praštěnej, až je hezkej, si lidi prostě všimnou.


Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
FTo
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 09. dub 2015 20:47:35

Re: Galerie "Chci se pochlubit"

Příspěvekod FTo » stř 15. čer 2016 20:18:16

Před půl rokem jsem zde zveřejnil článek na stavbu osvětlené vitríny. Jak se sbírka rozrůstala, přišlo mi vhodné ji doplnit o hodinové strojky reprezentující jednotlivé typy hodinek.

Byl-li problém sehnat stojánky na hodinky, pak problém sehnat stojánky na strojky byl ještě větší. Nenapadla mě myšlenka, kde by se takové zboží nechalo zakoupit a tak jsem se opět vydal cestou vlastní – tedy cestou domácího kutilství.
První idea se zrodila při pohledu do dřevníku, kde by se nechal vybrat vhodný špalíček a stojánek ze dřeva jednoduše vyřezat. Kýžený výsledek na sebe nenechal dlouho čekat a to, když se mi při hrubém vyřezávání tvaru na modelářské cirkulárce stojánek rozpadl ve dví. Lípu ani buk jsem neměl a balsa mi přišla nevkusná.
Další myšlenka se zdála být vhodnější - sehnat plech z nerezu a ten patřičně nastříhat a naohýbat.
Zbytek svitku tloušťky 1mm na výrobu 6 stojánků stačil, ale komplikace opět nastala s dělením a ohýbáním plechu. Anticoro je v této tloušče v ruce téměř nezpracovatelné a je třeba využít pákové nůžky a ohýbačku. Jelikož máme v rodině klempíře penzistu s patřičným vybavením, podařilo se za jeho soustavného posměchu stojánky dotáhnout do dnešní podoby. Pravda, bylo nezbytné si vypomoci i jiným náčiním, aby rádiusy a úhel ohnutí byli na všech stojáncích stejné.
Pohledové plochy jsou přeleštěny plstěným koutoučem a leštící pastou na kov – opět improvizace: vrtačka upnutá do svěráku a proti rozpálenému stojánku se chránit tlustou rukavicí.

Myšlenka by se nechala dotáhnout ještě dál. Nakreslit si ve 3D cadu tvar, rozvinout v sheetmetalu, vygenerovat dxf a nechat vypálit laserem. Ohnutí by už každý zvládnul sám. Také bych strojky raději zavěsil za díru do plechu buď předpálenou anebo vyvrtanou – současné řešení není to pravé ořechové. Celý strojek je zavěšen přes hranu za soustavu hřídelů hodinkových ruček, takže hrozí jeho pád. Výhodou je jednoduchost řešení. Navíc, je-li vitrína orientovaná na výšku, díváte se na výstavku pokaždé pod jiným úhlem. Byl-li by tvar předpálen, pak si jej můžete do každého patra libovolně naohýbat tak, aby jste se dívali přímo do strojku.

Na čelní plochu stojánku plánuji ještě postupem času připevnit vygravírovanou mosaznou tabulku s názvem kalibru a případně rokem vzniku. To, ale až budou všechny strojky.


Obrázek
FTo
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 09. dub 2015 20:47:35

Re: Galerie "Chci se pochlubit"

Příspěvekod FTo » sob 27. srp 2016 8:16:30

Prim 1962 / 1980

Obrázek
FTo
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 09. dub 2015 20:47:35

Další

Zpět na Antik-Prim

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků